afa
1401/10/22

انواع فولاد

فولاد عنصر بسیار قدرتمندی است که در چندین درجه مجزا و ترکیبات شیمیایی منحصر به فردی دارد. اکنون، با توجه به این که خواص فولاد و آلیاژهای مختلف فولاد بسیار گسترده است، ممکن است متوجه شویم که همه انواع، حتی فولاد ماشینکاری CNC، فقط از دو چیز تشکیل شده است: آهن و کربن.

با این حال، تفاوت واقعی زمانی شروع می‌شود که کربن اضافی و عناصر آلیاژی وارد تصویر می‌شوند. دوام و استحکام فولاد توسط جنبه‌های اضافه شده (مانند منگنز و فسفر) که در فرمولاسیون آن معرفی می‌شوند و این همان چیزی است که طبقه ‌بندی آن را برای کاربردهای خاص تعیین می‌کند. بنابراین، اگر در این قسمت سردرگم شده‌اید که برای نیازهای خاص خود چه نوع فولادی را بخرید، باید ساختار شیمیایی خواص فیزیکی فولاد را که به چهار نوع پایه تقسیم می‌شوند، درک کنید.

چهار نوع اصلی فولاد

 فولاد در چهار نوع اصلی در بازار وجود دارد که در ادامه هرکدام را توضیح داده ایم.

  1. فولاد کربنی

فولاد کربنی، مات مانند به نظر می‌رسد و در برابر خوردگی آسیب پذیر است. به طور کلی، سه زیرگروه از این نوع وجود دارد: فولاد کم، متوسط و پر کربن، کم حاوی حدود 30٪ کربن، متوسط 60٪ و پر 1.5٪. 

نام هر یک در واقع از این واقعیت ناشی می‌شود که آن ها حاوی مقدار بسیار کمی از سایر عناصر آلیاژی هستند. آن ها فوق العاده قوی هستند، به همین دلیل است که اغلب برای ساختن مواردی مانند چاقو، سیم‌های پرتنش، قطعات خودرو و سایر موارد مشابه استفاده می‌شود.

  1. فولاد آلیاژی

فولاد آلیاژی مخلوطی از چندین فلز مختلف مانند نیکل، مس و آلومینیوم است. این ها بیشتر در سمت ارزان‌تر هستند، در برابر خوردگی مقاوم‌تر بوده و برای برخی از قطعات خودرو، خطوط لوله، بدنه کشتی‌ها و پروژه‌های مکانیکی مورد استفاده قرار می‌گیرند. برای این مدل، قدرت بستگی به غلظت عناصری دارد که در آن وجود دارد.

  1. فولاد ابزار

فولاد ابزار به سختی و مقاوم بودن در برابر حرارت و خراش معروف است. این نام از این واقعیت گرفته شده است که آن ها معمولا برای ساخت ابزارهای فلزی مانند چکش استفاده می‌شوند. برای این ها، از مواردی مانند کبالت، مولیبدن و تنگستن ساخته شده‌اند و این دلیل اساسی است که چرا فولاد ابزاری دارای چنین ویژگی‌های دوام و مقاومت حرارتی پیشرفته‌ای است.

  1. فولاد ضد زنگ

آخرین فولاد، فولادهای ضد زنگ احتمالا شناخته شده‌ترین نوع موجود در بازار هستند. این نوع فولاد براق است و عموما حدود 10 تا 20 درصد کروم دارد که عنصر آلیاژی اصلی آن ها است. با این ترکیب، به فولاد اجازه می‌دهد تا در برابر خوردگی مقاوم باشد و به راحتی به اشکال مختلف قالب گیری شود. به دلیل دستکاری آسان، انعطاف پذیری و کیفیت، فولاد ضد زنگ را می‌توان در تجهیزات جراحی، کاربردهای خانگی، ظروف نقره و حتی به عنوان روکش بیرونی ساختمان‌های تجاری / صنعتی استفاده کرد.

درجات فولاد

از موراد بسیار مهم درجه فولا است که باید به درجات فولاد توجه داشت. درجه بندی فولاد اغلب توسط مهندسان، دانشمندان، معماران و حتی سازمان‌های دولتی تعیین می‌شود تا اطمینان خود را نسبت به قوام و کیفیت مواد تقویت کنند.

  • سیستم درجه بندی ASTM: این سیستم بر اساس دسته بندی هر فلز را با یک پیشوند حرف اختصاص می‌دهد. به عنوان مثال، حرف «A» برای مواد فولادی و آهنی است. سپس یک عدد ترتیبی به آن اختصاص داده می‌شود که ویژگی‌های خاص آن فلز را منعکس می‌کند.
  • سیستم درجه بندی SAE: برای این سیستم درجه بندی، از یک عدد چهار رقمی برای طبقه بندی استفاده می‌شود. دو مورد اول نشان دهنده نوع فولاد به همراه غلظت عنصر آلیاژی است و دو مورد آخر نشان دهنده غلظت کربن آن فلز خاص است.

 

سخن آخر

در سال 1967، جهان تنها 500 میلیون تن فولاد تولید کرد. با این حال، در سال 2016، این تعداد به بیش از 1600 میلیون افزایش یافت. علاوه بر این، طبق انجمن جهانی فولاد، 55 درصد از وزن یک خودروی معمولی ناشی از فولاد است. با این واقعیت، تصور دنیایی بدون فولاد در آن سخت است. با بیش از 3500 گرید مختلف فولاد، به نظر می‌رسد که امکانات استفاده از آن برای کارهایی که می‌تواند انجام دهد بی پایان است. از تولید، ساخت تا فولاد ماشینکاری CNC، هر نوع دارای مکان و ویژگی‌های مناسبی است که فقط می‌تواند مناسب باشد.

در پایان، خواص مختلف فولاد از استفاده از آلیاژهای مختلف فولاد ناشی می‌شود و به چهار نوع که امروزه می‌بینیم تقسیم می‌شود. بنابراین، اگر به خرید فولاد فکر می‌کنید، زمانی را اختصاص دهید تا خواص فولاد ایده آلی را که نیاز دارید و درجه مناسبی برای انجام کاری که به دنبال انجام آن هستید، مشخص کنید.

مطالب اخیر

فولاد-ck60-چیست-کاربردهای-فولاد-ck60
15 اسفند, 1401 فولاد ck60 چیست؟ + کاربردهای فولاد ck60
آشنایی-با-فوالد-CK45-و-کاربرد-های-آن
13 اسفند, 1401 آشنایی با فوالد CK45 و کاربرد های آن
فولاد-bh-چیست-همه-چیز-درباره-فولاد-bh
09 اسفند, 1401 فولاد bh چیست؟ همه چیز درباره فولاد bh

لینکدین

آذر فولاد امین

تگ ها

قیمت آلیاژ CK60
کاربرد آلیاژ CK60 
تفاوت بین فولاد CK45 و C45E
کاربرد فولاد CK45
چرخه پخت رنگ فولاد bh
استحکام فولاد bh
استانداردهای فولاد CK75
فولاد فنری
کاربردهای کلی فولاد vcn
VCN150 
VCN200
VCN
باینیت بالا
باینیت پایین
boz
فولاد بوز
مشخصات فولاد boz
کاربرد فولاد boz
اشکال مختلف مقاطع فولادی نورد شده
مقاطع زاویه‌ای
بخش‌های کانال
میله‌های گرد
میله‌های مربعی
میله‌های تخت
ورق‌های راه راه
فلز منبسط شده
صفحات فولادی نورد
میله‌های آجدار (HYSD)
میله‌های آجدار (فولاد ملایم)
میله‌های عملیات حرارتی مکانیکی
پارچه‌های سیم جوشی
مقاطع T
بخش‌های I
آهن
فولاد
تفاوت آهن و فولاد
خواص فولاد در مقابل آهن
فولاد آلیاژی
مواد آلیاژ
دال
دال بتنی
انواع دال بتنی
هزینه های دال بتنی
شمش بیلت
شمش بلوم
کاربرد بیلت و بلوم
فولاد کشته شده
فولاد نیمه کشته
فولاد سرپوش دار
فولاد لبه دار
انواع شمش فولادی
شمش فولادی
انواع شمش فولادی
کاربرد شمش فولادی
بهترین نوع فولاد
کاربرد فولاد
آلیاژ فولاد