afa
1401/11/23

فولاد بوز (boz) چیست؟

یکی از موثرترین راه‌ها برای افزایش استحکام و سختی فولاد تبدیل آستنیت در دمای بالا و ایجاد فاز بینیت است. در طی عملیات حرارتی با افزودن آلیاژهای خاص، فولادهای کم آلیاژ با ترکیبات شیمیایی خاص و خواص مکانیکی بهتر، نسبت به بسیاری از فولادهای معمولی که اغلب به آن ها فولادهای چکش خوار می‌گویند تولید می‌شود. گفته می‌شود عملیات حرارتی بسته به میزان غلظت کربن در ترکیب آن ها انواع مختلفی دارد، از جمله:

فولادهای ابزار شامل فولاد mo40، فولاد زنگ نزن آستنیتی، فولاد ck60 و فولاد B O Z می‌باشد. در این مقاله به بررسی فولاد بوز می‌پردازیم.

فولاد بوز یکی از انواع فولادهای قابل عملیات حرارتی است که به فولاد کم آلیاژ معروف است. این فلز دارای عناصری مانند: مولیبدن است که استحکام فولاد را بهبود می‌بخشد، نیکل که باعث افزایش سختی فولاد می‌شود و کروم که باعث افزایش استحکام در دماهای بالا و همچنین سختی و مقاومت در برابر خوردگی می‌شود.

همچنین وجود عناصری مانند منگنز، سیلیکون و سایر عناصر آلیاژی رایج در ترکیب این فولاد باعث افزایش مقاومت آن در برابر اکسیداسیون می‌شود. استفاده از فولاد بوز به دلیل استحکام کششی بالا، انعطاف پذیری خوب، مقاومت در برابر ضربه بالا و سختی بالا رایج شده است. در واقع هدف اصلی از طراحی و توسعه آن دستیابی به مقاومت و سختی بالا بوده است.

مشخصات فولاد boz

در این قسمت اطلاعاتی از قبیل خواص فیزیکی و حرارتی فولاد بوز، کیفیت و شکل آن ارائه شده است. از مشخصات فیزیکی این فولاد در دمای محیط می‌توان به ضریب الاستیسیته آن که تقریبا 210 مگا پاسکال می‌باشد اشاره کرد. چگالی فولاد بوز 7.84 گرم بر سانتی متر مکعب در نظر گرفته شده است.

رسانایی حرارتی آن 37.7 W/K و ظرفیت گرمایی ویژه آن 0.46 J/K است. از مشخصات فنی فولاد بوز می‌توان به ماشین کاری، جوش پذیری، چکش پذیری و مقاوم نبودن در برابر خوردگی اشاره کرد. تراشکاری این فلز در شرایط عملیات حرارتی معمولی و متوسط ​​بهتر است و با روش‌های متداول قابل تراشکاری است.

فولاد bozیک فولاد کم آلیاژ است و بنابراین در برابر خوردگی مقاوم نیست و برای استفاده از آن باید پوشش داده شود. جوشکاری این فلز را می‌توان با جوشکاری ذوبی یا مقاومتی نیز انجام داد. در حین جوشکاری آن به روش‌های ثابت، بهتر است فرآیند گرمایش قبل و بعد از جوشکاری ادامه یابد. علاوه بر این، فولاد بوز در دمای پایین، چکش خواری و انعطاف پذیری نسبتا خوبی دارد.

کاربرد فولاد boz

فولاد boz برای اکثر بخش‌های صنعتی، به ویژه برای کاربردهایی که به استحکام کششی و عملکرد بالاتری نیاز دارند، استفاده می‌شود. برخی از کاربردهای رایج آن عبارتند از:

  • چرخ‌ دنده فرود هواپیما
  • خودرو
  • حفاری نفت و گاز
  • آهنگری
  • ریخته‌ گری گرم و سرد
  • ماشین‌ سازی
  • سیستم‌‌های انتقال، مانند چرخ‌ دنده‌‌ها و شافت‌‌های انتقال نیرو.
  • صنایع مهندسی عمومی و کاربردهای ساختاری مانند: شافت‌‌های سنگین، چرخ‌ دنده‌، محور، دوک، کوپلینگ‌، پین، چوب‌‌ها، قالب‌‌ها و غیره 

سخن آخر

در این مقاله فولاد بوز (boz) را بررسی کردیم. فولاد بوز یکی از انواع فولادهای قابل عملیات حرارتی است که به فولاد کم آلیاژ معروف است. .جهت خرید انواع میلگرد، شمش فولادی، قطعات و مجموعه‌های خط نورد و.. می‌توانید با آذر فولاد امین تماس بگیرید.

مطالب اخیر

فولاد-ck60-چیست-کاربردهای-فولاد-ck60
15 اسفند, 1401 فولاد ck60 چیست؟ + کاربردهای فولاد ck60
آشنایی-با-فوالد-CK45-و-کاربرد-های-آن
13 اسفند, 1401 آشنایی با فوالد CK45 و کاربرد های آن
فولاد-bh-چیست-همه-چیز-درباره-فولاد-bh
09 اسفند, 1401 فولاد bh چیست؟ همه چیز درباره فولاد bh

لینکدین

آذر فولاد امین

تگ ها

قیمت آلیاژ CK60
کاربرد آلیاژ CK60 
تفاوت بین فولاد CK45 و C45E
کاربرد فولاد CK45
چرخه پخت رنگ فولاد bh
استحکام فولاد bh
استانداردهای فولاد CK75
فولاد فنری
کاربردهای کلی فولاد vcn
VCN150 
VCN200
VCN
باینیت بالا
باینیت پایین
boz
فولاد بوز
مشخصات فولاد boz
کاربرد فولاد boz
اشکال مختلف مقاطع فولادی نورد شده
مقاطع زاویه‌ای
بخش‌های کانال
میله‌های گرد
میله‌های مربعی
میله‌های تخت
ورق‌های راه راه
فلز منبسط شده
صفحات فولادی نورد
میله‌های آجدار (HYSD)
میله‌های آجدار (فولاد ملایم)
میله‌های عملیات حرارتی مکانیکی
پارچه‌های سیم جوشی
مقاطع T
بخش‌های I
آهن
فولاد
تفاوت آهن و فولاد
خواص فولاد در مقابل آهن
فولاد آلیاژی
مواد آلیاژ
دال
دال بتنی
انواع دال بتنی
هزینه های دال بتنی
شمش بیلت
شمش بلوم
کاربرد بیلت و بلوم
فولاد کشته شده
فولاد نیمه کشته
فولاد سرپوش دار
فولاد لبه دار
انواع شمش فولادی
شمش فولادی
انواع شمش فولادی
کاربرد شمش فولادی
بهترین نوع فولاد
کاربرد فولاد
آلیاژ فولاد